DALŠÍ ÚSPĚCH ČESKÉ PLÁŽOVKY, MLADÁ DVOJICE ROZHODČÍCH ZÍSKALA LICENCI EHF!

Aktualizováno: 5. 7.

Od 26. do 29. května se v nizozemském Tilburgu konal Camelot Beach Tournament, jeden z největších turnajů v rámci evropské beachhandballové tour EBT. Součástí turnaje byl také kurz pro rozhodčí, delegáty a trenéry pořádaný Evropskou házenkářskou federací. Mezi mladými rozhodčími, kteří se ucházeli o licenci EHF, nechyběla ani česká dvojice, Matěj Oškera a Adam Hill. V mezinárodní konkurenci se čeští mladíci neztratili a pod vedením a dohledem člena EHF komise plážové házené odpovědného za rozhodčí Jiřího Opavy celým seminářem úspěšně prošli.„Plážovou házenou jsme poprvé pískali loni v Praze, když jsme se přihlásili na Prague Open Beach Handball. Neměli jsme vůbec žádné předchozí zkušenosti, pořádně jsme neznali ani pravidla, pouze jsme to chtěli zkusit,“ popsali čerstvě mezinárodní rozhodčí Matěj Oškera a Adam Hill své začátky. „Součástí byl i kurz pořádaný komisí alternativních druhů házené ČSH, který jsme absolvovali a na konci turnaje si převzali certifikát.“


Plážová házená oba rozhodčí oslovila a proto se rozhodli přicestovat do Prahy také v lednu 2022. Zimní Prague Open je navíc prvním turnajem série EBT, které se účastní nejlepší evropské beachhandballové týmy. „Na turnaj jsme přijeli původně pískat mládežnické týmy, ale protože nepřijela jedna dvojice z Německa, byly nám svěřené také některé zápasy EBT. Myslím si, že jsme je zvládli dobře,“ pokračoval Matěj Oškera.


Kvalit české dvojice si všiml také Jiří Opava, předseda komise rozhodčích ČSH a člen EHF komise rozhodčích plážové házené. Po zimním turnaji oba kontaktoval a nabídl jim možnost zúčastnit se kurzu rozhodčích, který se konal v květnu v Nizozemsku. „Poté, co EHF vypíše kurzy, mohou národní federace nominovat jednu dvojici, která se poté kurzu zúčastní. Semináře ale mají vždy určitou kapacitu, proto musí zájemci posílat přihlášky rychle,“ vysvětlil Jiří Opava.


FOTO: David Chudoba


Čeští mladíci neváhali a na kurz se včas přihlásili, Matěj Oškera si kvůli této příležitosti přeložil i termín maturitní zkoušky a o týden si zkrátil čas na přípravu. Do Nizozemska dorazily všechny dvojice dva dny před zahájením turnaje a absolvovali zde teoretickou přípravu. „Teoretická část zahrnovala přibližně deset vyučovacích hodin, kde se detailně probíraly pravidla, dovednosti hráčů i rozhodčích, komunikace s delegátem, specifikace tohoto druhu házené…“ přiblížil Opava náplň kurzu.


„Byly to pro nás neuvěřitelně cenné lekce, které nás bavily, ale byly i psychicky náročné. Všechny přednášky byly v angličtině, museli jsme se pořádně soustředit několik hodin v kuse, navíc jsme sami připravovali dvě prezentace na předem zadaná témata. Psali jsme také písemné a podstoupili fyzické testy,“ odkrývají náročnost semináře Oškera s Hillem.

Od třetího dne došlo na to nejdůležitější, rozhodování zápasů. „Camelot Tournament je dle počtu účastníků největší v Evropě a jsou na něm velmi kvalitní týmy. Spousta střetnutí tak byla na vysoké úrovni a pro nás to byla o to větší odpovědnost, abychom to řádně odpískali. Za celý turnaj jsme řídili sedm zápasů a všechny byly velmi vyrovnané, pět z nich došlo až do shot-outů,“ přiznali rozhodčí. „Na konci dne jsme se sešli a na videu si rozebrali vše podstatné, co se ten den stalo a z čeho se máme poučit.


„Kluci se mi moc líbili, vzhledem k jejich věku si myslím, že předvedli slušné výkony. Určitě bych je zařadil mezi lepší polovinu v rámci všech dvojic, které se turnaje účastnily,“ měl ze svých svěřenců radost Jiří Opava. Důkazem o kvalitních výkonech byla i nominace na semifinálové utkání ženské kategorie. Kurzem nakonec prošli úspěšně jak čeští rozhodčí Matěj Oškera a Adam Hill, tak i všechny ostatní dvojice, včetně Slováků Davida Chudoby a Adriana Gábriše.


„Licence znamená, že můžeme pískat všechny mezinárodní akce pořádané EHF, například turnaje EBT, evropské kvalifikace i samotné šampionáty. Na ty už ale chodí nominace a dostanou se na ně jen opravdu kvalitní jména, na to budeme muset ještě nasbírat zkušenosti,“ stojí při zemi Matěj Oškera. „O kluky teď bude větší zájem především z řad pořadatelů EBT turnajů, každý rozhodčí s licencí znamená body navíc, které turnaj získá,“ doplnil Jiří Opava.

FOTO: EHF

322 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše